برند واژه ای لاتین می باشد که معادل فارسی آن، نشان و علامت است. برند، علامتی اختصاری است که هر شرکت برای معرفی محصول و خدمات خود از آن بهره می برد . در حقیقت یک شرکت را می توان با برند و علامت تجاری مربوط به آن شناخت. به عبارت ساده تر، می توان گفت با ثبت برند، یک شرکت به مشتریان خود معرفی می گردد.

اولین اقدام هر شرکت بعد از ثبت خود، ثبت علامت تجاری می باشد؛ که براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات، این فرآیند صورت می پذیرد.

شخص متقاضی ثبت برند و ثبت علامت تجاری باید در هر زمینه ای که مجوز فعالیت دارد علامت را در همان زمینه ثبت کند. اگر علامت را به صورت فارسی ثبت کرده دیگر نیازی به کارت بازرگانی ندارد و گاها می توان با داشتن جواز تاسیس برند فارسی را ثبت نمود. ولی اگر علامت به صورت لاتین ثبت شده باید کارت بازرگانی را بگیرد. این علامت نباید مشابه ای داشته باشد. کلمات،حروف،اشکال،عکس،رنگ و برچسب ها که برای تشخیص کالاها به کار می رود علامت تجاری به حساب می آیند.

علامت تجاری یک کلمه، نماد یا عبارتی است که برای شناسایی محصول تولید کننده یا فروشنده خاص استفاده می‌شود و آن‌ها را از محصولات دیگری تشخیص می‌دهد. برای مثال، لوگو و علامت تجاری “نایک”، کفش های ساخته شده ی توسط نایک را از کفش های ساخته شده توسط شرکت های دیگر شناسایی می‌کند. زمانی که این علائم برای شناسایی سرویس ها استفاده می‌شود ( نه به عنوان محصولات)، علامت های خدمات نامیده می‌شوند، هر چند آنها به طور کلی همان علائم تجاری را تحت پوشش قرار می‌دهند.

مـزایای ثبت برند و علامت تجاری

مالک یا مالکین یک شرکت، با ثبت برند یا علامت تجاری شرکت خود، نسبت به آن حق انحصاری دارند. در واقع نشان شرکت و مؤسسین آن می باشد. از مهم ترین مزایای ثبت برند برای شرکت ها می توان موارد زیر را ذکر نمود.

  • علامت تجاری باعث متفاوت بودن و خاص بودن خدمات و محصولات یک شرکت، نسبت به سایر شرکت ها می گردد.
  • علامت تجاری ، معرف رسمی و اختصاری یک شرکت محسوب می گردد.
  • علامت تجاری سبب تسریع و تسهیل بازاریابی می گردد.
  • علامت تجاری سبب کاهش هزینه های جانبی کالا یا خدمات شرکت می شود.
  • علامت تجاری سبب کاهش هزینه های معرفی و تبلیغاتی کالا یا خدمات می گردد.
  • علامت تجاری سبب اعطای نمایندگی به شرکت می شود.
  • علامت تجاری و واگذاری آن به سایر شرکت ها، منبع درآمدی جدید برای شرکت خواهد بود.